Przemysław Wipler: Jesteśmy przeciwni temu, by utopić w wielkiej Warszawie kilkadziesiąt gmin podwarszawskich

Przemysław Wipler: Jesteśmy przeciwni temu, by utopić w wielkiej Warszawie kilkadziesiąt gmin podwarszawskich

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Sejmie przedstawiciele Wolności odnieśli się do forsowanego przez PiS projektu ustawy o metropolii warszawskiej. Dzisiaj odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Warszawy dotycząca właśnie tej kwestii.

Prezes Janusz Korwin-Mikke skomentował: Jak znam PiS, to szczegóły tej ustawy będą zmieniane jeszcze trzykrotnie. Partia rządząca chce mieć zwyczajnie pretekst, by usunąć panią Hannę Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta Warszawy. Innych realnych powodów dla wprowadzenia tej ustawy nie widzę.

Wiceprezes Przemysław Wipler, były kandydat na prezydenta Warszawy, powiedział:Partia Wolność jest przeciwna ustawie metropolitalnej. Jesteśmy przeciwni temu, by kilkadziesiąt gmin podwarszawskich pozbawiać podmiotowości i włączać w wielki megapowiat warszawski. Sprzeciwiamy się temu, by jeszcze bardziej skomplikować warszawski ustrój (…).

Warszawa potrzebuje dużo mniejszej liczby radnych i naprawienia jej struktury.Wiceprezes Przemysław Wipler wyjaśnił: W chwili obecnej ma miejsce absurdalne rozbicie kompetencji między prezydentem Warszawy a zarządami dzielnic. Dzielnice mają rady, radnych i burmistrzów, ale nie mają w istocie własnych kompetencji, własnych pieniędzy i samodzielności. Trzeba albo zlikwidować całkowicie dzielnice, co jest kontrowersyjnym pomysłem, albo przywrócić dawną strukturę w ramach której dzielnice Warszawy były po prostu odrębnymi gminami i mogły samodzielnie decydować o kwestiach ich dotyczących.

Przemysław Wipler podkreślił: Jesteśmy przeciwni temu, by utopić w wielkiej Warszawie kilkadziesiąt gmin podwarszawskich i jeszcze bardziej skomplikować strukturę zarządzania naszym miastem. To bagno to efekt próby odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale przecież można to zrobić całkowicie inaczej.

Wiceprezes Wolności przypomniał swoje postulaty z czasów kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy: Podczas swojej kampanii wyborczej mówiłem o tym, że jednostki zajmujące się nadzorem nad nieruchomościami warszawskimi działają jak zorganizowana grupa przestępcza. Kolejne zatrzymania osób przez CBA wśród ludzi odpowiedzialnych za gospodarkę nieruchomościami w Warszawie pokazują, że miałem w tej sprawie rację (…).

Podkreślił: Potrzebujemy zmian w Warszawie i zmiany prezydenta, ale nie potrzebujemy zmiany ustroju Warszawy na jeszcze gorszy.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *