Doktor Sławomir Mentzen: Gdzie tu jest zwycięstwo?

Doktor Sławomir Mentzen: Gdzie tu jest zwycięstwo?

Dr Sławomir Mentzen: Wrócę jeszcze do sprawy Tuska, bo pokazuje ona dwie bardzo szkodliwe polskie cechy narodowe, mające fatalne przełożenie na naszą sytuację zagraniczną.

Pierwszą jest brak umiejętności zdefiniowania sukcesu. Gdy słyszę, że premier Szydło ogłasza zwycięstwo, TVP i inne media rządowe stwierdzają, że Polska „odniosła zwycięstwo”, „osiągnęła swój cel”, gdy Jarosław Kaczyński przynosi Szydło kwiaty i mówi, że premier z „podniesioną głową walczyła o to, co jest najważniejsze”, to poważnie zastanawiam się, jak wyglądałaby więc porażka, jeżeli odnieśliśmy zwycięstwo. No i jak można uważać wybór Tuska za rzecz najważniejszą?!

Gdzie tu jest zwycięstwo? Polski rząd nieudolnie starał się zmontować jakąś koalicję popierającą swojego kandydata, następnie się obraził i próbował zablokować decyzję szczytu. A na koniec jeszcze Waszczykowski podsumował awanturę stwierdzeniem, że UE zachowała się niewłaściwie. A jak się mieli zachować? Gdy Petru blokował mównicę sejmową w dniu, w którym musiał być uchwalony budżet, to PiS przeniósł obrady do Sali Kolumnowej i zostawił pieniacza samego sobie. UE zrobiła to samo. Nie wiem, o co pretensje ma Waszczykowski.

Drugi problem to granie przeciwko polskiemu rządowi na arenie międzynarodowej. Przeczytałem właśnie artykuł w Wyborczej Jakuba Majmurka z Krytyki Politycznej. Znajduje się tam taki akapit: „Nic już dawno nie wywołało takiej radości wśród Polski niepisowskiej jak wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Chodziło nie tylko o zwycięstwo Polaka, ale też o spektakularną klęskę Jarosława Kaczyńskiego i jego obozu.”

Jak można się tak cieszyć z klęski własnego rządu? Przecież konsekwencje porażek tego rządu będziemy ponosić wszyscy! Czy kolejne porażki rządu też będą tak środowisko KP i Wyborczej radować? Będziecie skakać z radości, gdy UE narzuci nam szkodliwą dyrektywę, gdy USA nie zniosą wiz, powstanie Nord Stream II, niemiecki lub francuski premier będzie nas obraźliwie przywoływał do porządku? Gdy nakładane będą na Polskę sankcje? A jeżeli po Gruzji i Ukrainie przyjdzie czas na Polskę, to na Czerskiej będą strzelać korki od szampana, bo wojsko Macierewicza dostaje wycisk?

Naiwna wiara w zwycięstwo, traktowanie porażki jako sukcesu i gra przeciwko własnemu rządowi od wieków zagrażają fundamentom naszej państwowości. Albo zaczniemy się wreszcie zachowywać normalnie, albo skończy się tak, jak kończyło się zawsze przez ostatnie 300 lat.

Sławomir Mentzen jest doktorem nauk ekonomicznych, przedsiębiorcą, szefem projektu Dobry Rząd, członkiem zarządu krajowego Wolności oraz prezesem okręgu toruńskiego naszej partii. Swoją pracę doktorską poświęcił zagadnieniu długu publicznego.