15 marca – Święto Narodowe Węgier w rocznicę powstania przeciwko Austrii w 1848 roku

15 marca – Święto Narodowe Węgier w rocznicę powstania przeciwko Austrii w 1848 roku

Tomasz Grabarczyk, lider okręgu łódzkiego: 15 marca to Święto Narodowe Węgier w rocznicę powstania przeciwko Austrii w 1848 roku.

A wiecie, jak nasi politycy potraktowali ten dzień? MSZ odwołało wizytę wiceministra Jana Dziedziczaka w Budapeszcie na ten dzień pod powodem „ważnych i nagłych zadań”. Natomiast politycy PO (młode wilcy, czyli Pani Pomaska i Pan Nitras) nagle w Victorze Orbanie znaleźli wielkiego sojusznika, którego wcześniej przy każdej możliwej okazji atakowali. „Ach bracia Węgrzy, jak my was kochamy!” – posłowie PO do PE nie raz głosowali za rezolucjami przeciwko Orbanowi. Teraz sobie przypomnieliście jacy to przyjaciele, kiedy Tuska poparli? Otóż Victor Orban nie poparł Donalda Tuska, bo go popiera jako szefa Rady Europejskiej, przecież sam w ławach PE mówił mu prosto w oczy, że jest nijakim i słabym przywódcą, tylko widział w tym interes dla swojego państwa. I tyle! To jest premier Węgier, nie Polski, więc będzie dbał o interes Węgier!

Jest mi wstyd za polityków dwóch największych partii w tym kraju. Jedni prowadzą żałosną politykę, obrażając się na wszystkich dookoła, nawet na swoich najbliższych sojuszników. Drudzy zaś są zakłamanymi kombinatorami, definiującymi interes Polski jako interes Platformy Obywatelskiej, a co za tym idzie interes Berlina i Brukseli. Polityka zagraniczna w naszym wydaniu jest dramatem. To najsłabszy punkt Polski od wielu, wielu lat, ale nigdy nie mieliśmy po obu stronach takich nierozgarniętych i żałosnych pseudo-strategów. Musimy zacząć wreszcie uprawiać normalną i dojrzałą politykę, opartą na chłodnej kalkulacji, wstrzemięźliwości i interesie narodowym. Nie ma w niej być miejsca na emocje i ciągłe zmienianie stanowiska. Tu gra się toczy o bezpieczeństwo Polski i Polaków, a nie interes tej czy innej partii.

Bracia Węgrzy, w dniu waszego święta życzę Wam, abyście zawsze mogli się już cieszyć wolnością i suwerennością. Głęboko wierzę, że Wasz kraj będzie przeżywał swój rozkwit, a Wasze dzieci i wnuki tworzyć będą dalej piękną, węgierską historie. Nasze narody łączy wiele. W rocznicę powstania, które właśnie obchodzicie, wspominacie jego wielkich bohaterów, takich jak. gen. Józef Bem, który przecież był Polakiem. My nigdy nie zapomnimy waszej pomocy udzielonej w roku 1920 i 1939, a Wy po dziś dzień jesteście nam wdzięczni za gest przyjaźni podczas rewolucji 1956. Złączyła nas historia, kultura i wiara chrześcijańska. Głęboko wierze, że przyjaźń pomiędzy naszymi narodami będzie nadal żywa.

Boże błogosław Węgrom! Isten áldd meg a magyart!